Globalios Lietuvos Apdovanojimai 2014 subūrė tarptautinius ir vietinius profesionalus, aktyvius ir šviesius politikos, verslo ir meno žmones į globalių Lietuvos perspektyvų šventę, kurioje minimi ir apdovanojami Lietuvai nusipelnę tarptautiniai lietuviai.

Globalios Lietuvos Apdovanojimų 2014 laureatai

Už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvai

10868143_979821655379209_7672948434452871054_n

Gražina Liautaud ir Marija Danguolė Navickienė


Atkurtą Lietuvos nepriklausomybę Lietuvos išeivija JAV stiprino gausiomis ir dosniomis iniciatyvomis. Viena jų – organizacija Lietuvos vaikų viltis. Jos veikla ypatingai suaktyvėjo 1991 m., kai jai vadovauti ėmėsi sumani ir geraširdė Čikagos lietuvė. Ji užmezgė ryšius su Vilniaus universiteto vaikų ligonine ir iš lietuvių bendruomenės JAV rinko pinigus pagalbai vaikams, sergantiems ortopedinėmis ligomis ir patyrusiems nudegimų traumas. Gausiai sutelktos lėšos buvo naudojamos ligoninės pastatų remontui, naujausiems instrumentams, implantams ir aparatūrai įsigyti, naujoms operacinėms technologijoms įdiegti. 2002–2003 m. vienas geriausių JAV plastinės rekonstrukcijos chirurgų daktaras Domanskis operavo ir konsultavo ligonius, skaitė paskaitas, mokė gydytojus, kaip gydyti ir slaugyti tokius ligonius. „Lietuvos vaikų vilties“ kvietimu JAV ligoninėse stažavosi Vaikų ligoninės ortopedai – traumatologai ir slaugytojos, reabilotologai, anesteziologai ir operacinių slaugytojos; buvo nemokamai gydomi 150 sunkiausiai sergančių vaikų iš Lietuvos.Iš Lietuvos vaikų vilties organizacijos pasitraukus ilgametei vadovei Gražinai Liautaud, jos vairą perėmė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Marija Danguolė Navickienė, jos dėka jos kilni veikla išsiplėtė į kitas JAV valstijas.

Už investicijų pritraukimą į Lietuvą

10245344_979821752045866_7798085568153456306_n

Marius Dundulis


„Euromonitor International“ – 1972 m. įkurta nepriklausoma bendrovė, atliekanti strateginius vartojimo rinkų tyrimus. Pasaulinis verslas ypač vertina šių tyrimų gylį, dėmesį smulkiausiems aspektams, interesų nesaistomą tam tikro regiono, šalies, kategorijos ar prekybos kanalo tyrimų turinį. Euromonitor International analitikų tinklas jungia 80 šalių. „Euromonitor International“ turi atstovybes Banglore, Čikagoje, Dubajuje, Keiptaune, Sidnėjuje, Singapūre, Santjage, Sanpaule, Tokijuje. Jos pagrindinė buveinė Londone. Ten prieš dešimt metų Rinkos tyrimų departamento vadovu dirbo sumanus lietuvis. Jis subrandino mintį ir įtikino bendrovės vadovus įsteigti Rytų Europos padalinį Vilniuje. Lietuvio pastangos ir entuziazmas viršijo visus lūkesčius: biure dirba 160 17 skirtingų tautybių ekspertų nuo Rusijos iki Portugalijos. Daug jų turi mokslų daktaro laipsnį, dėsto universitetuose. 2013 m. „Euromonitor International“ Vilniuje įkūrė Analitikos, modeliavimo ir inovacijų centrą, kuris įgyvendina mikro ir makro ekonomikos tyrimus bei kuria ekonometrinius modelius klientams pasauliniu mastu. Šiandien šios bendrovės dėka galimybę grįžti į gimtinę ir pradėti karjerą tarptautinėje įmonėje renkasi didelis būrys emigravusių aukščiausios klasės profesionalų lietuvių.

Už tarptautinių naujovių diegimą

10906082_979821872045854_8086647551165076612_n

Romualdas Danielius


Įmonė „Šviesos konversija“ (pasauliui žinoma kaip „Light Conversion“) – tai vienas pirmųjų verslų, įsteigtų 1994 metais Vilniaus Universiteto lazerių tyrimo centro mokslinių atradimų pagrindu. Šiuo metu „Šviesos konversija“ yra pati sėkmingiausia Lietuvos lazerių įmonė, demonstruojanti stulbinantį augimą ir tuo pat metu kurianti moderniausius lazerius, parduodamus visame pasaulyje. Didžiąja dalimi tai – įmonės mokslinio vadovo, pagarbiai vadinamo Mocartu, nuopelnas. 2007 metais jis vadovavo kuriant trumpabangio lazerio sistemą PHAROS, kuri sudomino ne tik mokslinę bendruomenę, bet ir gamybines įmones ir tapo dar vienu proveržiu bendrovės veikloje, išplėtė klientų ratą į 40 šalių. Šviesos konversijos Mocartas – Romualdas Danielius tarptautinės patirties sėmėsi ir dirbo mokslinį darbą Olandijos Leideno, Vokietijos Bairoito, Švedijos Lundo ir Italijos Florencijos universitetuose. Beveik dvidešimt metų Romualdas Danielius yra mokslinės-gamybinės firmos „Šviesos konversija“ mokslinis vadovas.

Už patirties sklaidą

10891590_979821912045850_6722450765013774526_n

Angela Sinickas


Ji – Amerikos lietuvė, vidinės organizacijų komunikacijos vertinimo ekspertė ir šios srities pradininkė. Pradėjusi 1981aisiais, ji nuolat tobulina komunikacijos efektyvumo strategijas ir jų vertinimo sistemas. Gausybė publikacijų ir pranešimų JAV ir Europos spaudoje sukūrė nepaneigiamą tarptautinės ekspertės reputaciją. Per 40 profesinės veiklos metų yra gavusi 17 Taptautinės verslo komunikacijos asociacijos apdovanojimų. Angela Sinickas yra viena aktyviausių GLL Patarėjai verslui programos dalyvių, patarimais auginanti tris Lietuvos įmones. Ši „Verslios Lietuvos“ ir tarptautinių lietuvių profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ vystoma programa suteikia galimybę augančioms Lietuvos įmonėms gauti konkrečių patarimų iš tarptautinės patirties sukaupusių lietuvių, atrasti naujas eksporto rinkas. Be to, Angela aktyviai dalyvauja verslo konferencijose, dėsto Lietuvos universitetuose, skleidžia gerą žinią apie šalį ir jos patrauklumą, sudomina kitus globalius profesionalus ieškoti veiklos Lietuvoje.

Už Lietuvos balsą pasaulyje

agnia_grigas

Agnia Grigas


Ji yra pavyzdys, kokiu garsiu ir aiškiu Lietuvos balsu pasaulyje gali būti tarptautiniai lietuvių profesionalai. Išskirtinį tarptautinių santykių ir politinių mokslų išsilavinimą ji įgijo Oksfordo ir Kolumbijos universitetuose, gyveno ir dirbo daugybėje šalių – Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Rusijoje, Gruzijoje. Šiuo metu su šeima gyvena JAV ir plačiai Vakarų visuomenei yra žinoma kaip Rytų ir Vidurio Europos energetikos ir politikos ekspertė. Jos bibliografijoje – išsamūs straipsniai apie Rytų Europos, Rusijos ir visos posovietinės erdvės energetikos politikos problematiką; dvi knygos anglų kalba „Rebuilding the Russian Empire: Compatriots and Information Warfare“ ir „The Politics of Energy and Memory between the Baltic States and Russia“, laužančios vakarietiškus stereotipus apie Baltijos šalis ir jų politiką Rusijos atžvilgiu. Agnia Grigas yra kviečama patarti tarptautinėms korporacijoms ir Vyriausybėms ekonominių ir politinių rizikų klausimais, atlieka tyrimus su mokslinėmis institucijomis JAV ir Europoje bei nuolat teikia komentarus žiniasklaidai tiesioginiame „CNN“,  „CCTV“, „Forbes“, „Bloomberg“, „Reuters“, „BBC“ eteryje.

Už jaunimo lyderystės skatinimą

10411158_979822062045835_3180675304830152285_n

Rytis Vitkauskas


Už šeštus metus gyvuojančio tarptautinio jaunimo mentorystės projekto „Lithuanian Big Brother“ įkūrimą ir nuolatinį skatinimą, dvi išleistas knygas, skirtas padėti jaunimui įstoti į prestižinius JAV ir Jungtinės Karalystės universitetus, bei puikų lyderystės pavyzdį, įkuriant savo verslą ir toliau garsinant Lietuvos vardą. „Lithuanian Big Brother“ – pirmoji tarptautinė jaunimo mentorystės programa lietuviams. Ji skirta studijuojančiam ar neseniai studijas baigusiam lietuvių jaunimui, gauti patarimus iš lietuvių kilmės profesionalų visame pasaulyje. 2009 metais, ją įkūrė Rytis Vitkauskas kartu su bendraminčiais Petru Vaičiumi ir Egiu Rimkumi. Šiandien ji vienija virš 500 savo srities specialistų ir aktyvių jaunuolių, veikia 24 pasaulio šalyse. Mentorių patariami jaunuoliai įsidarbina žinomiausiose pasaulio bendrovėse, tęsia akademines karjeras geriausiuose pasaulio universitetuose, patys tampa mentoriais ir tokiu būdu aktyviai dalyvauja kuriant globalią Lietuvą. Rytis baigė Magistro studijas Harvarde ir dirbo privataus kapitalo investicijų srityje Londone, kol 2011 m. kartu su Viktoru Juciku įkūrė ir didelių investicijų pritraukė nuosavai įmonei „YPlan“, kuri daugeliui Lietuvos jaunimo tapo sėkmės etalonu.

Už lietuviškos idėjos eksportą / Už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje

dailides

Saulius ir Aidas Dailidės


Prienuose gyveno paaugliai, kurie iš nuobodulio ėmė programuoti. Paskelbė internetinę svetainę, sukūrė keletą programų, kurios dar mokykloje teikė Prienų mastu rimtas pajamas. Netrukus daug neskaičiavę nusprendė imtis savo verslo. Po devynių mėnesių darbo po 16 valandų per dieną, be poilsio savaitgaliais ar šventinėmis dienomis gimė programa, kuri per savaitę uždirbo 100 tūkst. dolerių. Prireikė ketverių įžvalgaus darbo metų, kol ji pelnė „Apple“ dizaino geriausios metų programos apdovanojimą, o atsiradus „App Store“ parduotuvei per 20 dienų uždirbo milijoną dolerių. O 2014 metų rudenį išsipildė didžiausia darbščių programuotojų svajonė – milijonams Apple gerbėjų broliai Aidas ir Saulius Dailidės buvo pristatyti kaip talentingi kūrėjai iš Lietuvos. Iki šios dienos „Pixelmator“ – visu šimtu procentų lietuviška įmonė, kasmet generuojanti milijonines apyvartas ir teikianti progas tobulėti jauniems programuotojams. Jų kuriama programa patogi ir suprantama kiekvienam vartotojui, todėl nepaliauja pirmauti perkamiausių „AppStore“ programų sąraše, o šiais metais vėl paskelbta geriausia „Apple“ parduotuvės programa Ipad planšetėms.

Už lietuviškų protų telkimą

ziburkus

Jokūbas Žiburkus


Bendromis jėgomis įveikiamos bet kokios aukštumos. Tokio tikėjimo vedini neuromokslų entuziastai įsteigė  Lietuvos neuromokslų asociaciją. Ji kasmet organizuoja konferenciją, kurioje savo naujais pasiekimais dalijasi šios srities mokslininkai ir studentai, skiria stipendijas naujų mokslinių atradimų pristatymo komandiruotėms tarptautinėse konferencijose, užmezga ryšius su užsienio neuromokslų universitetais .
Taip atsirado ir jau subrendo ryšys tarp Vilniaus Gedimino technikos ir Hiustono (JAV, Teksaso valstijoje), universitetų kurie kartu vykdo pasaulinę verslo administravimo magistro laipsnio programą. Šiemet į Lietuvą buvo atvykusi jau trečioji šios programos laida.  Lankė Lietuvos mokymo įstaigas ir moksliniais atradimais paremtas įmones, susitiko su valdžios ir verslo atstovais.
Visų šių iniciatyvų varomoji jėga – JAV lietuvis neuromokslų daktaras Hiustono universiteto profesorius, paties įkurtos tyrimų laboratorijos vadovas Jokūbas Žiburkus.
Jis taip pat puoselėja svajonę įkurti Lietuvoje Mokslų Super Centrą, kuriame jungtųsi trys dalykai: geriausi vietiniai mokslininkai su praktiškai neribotu 5-10 metų finansavimu, draugiška atmosfera atvykti vizituojantiems profesoriams ir Lietuvos slėnių infrastruktūra su verslo inkubatoriais.  Su Jokūbo tikėjimu ir gebėjimu telkti žmones įdomiems projektas, visi galime drąsiai svajoti.

Už nuoširdžią draugystę

lucas_svoboda

Edward Lucas


„The Economist“ redakcijos Maskvoje vadovo ir Baltijos šalių korespondento patirtis išugdė šio pasaulio pakraščio realijų, konfliktų ir grėsmių supratimą ir prielankumą demokratiškoms jėgoms. Nuo didžiųjų permainų Sovietų Sąjungoje 1980-aisiais ir Baltijos šalyse 1990-aisiais Edward Lucas išnaudoja visas progas atkreipti Vakarų pasaulio dėmesį į Baltijos šalių pastangas augti ir transformuotis, pavojingą kaimynystę ir besikartojančias grėsmes. 2008 m. išleista knyga „Naujasis šaltasis karas“ („The New Cold War“) įžvalgumu pralenkė laiką ir tiksliai numatė dabartinius V.Putino politiką Rytų Europoje atžvilgiu. E. Lucas autoriteto Vakarų žiniasklaidoje dėka Baltijos šalys turi nuolatinio geopolitinio nerimo ambasadorių.